Ana içeriğe atla

Veritabanı Kullanım Kuralları

Abone olduğumuz veri tabanları lisans anlaşmaları çerçevesinde TEDÜ mensuplarının kullanımına açılmaktadır. Yapılan anlaşmalar gereği kuralların herhangi bir kişi ve/veya kişilerce ihlal edilmesi, geçici süre ile erişimin kısıtlanması veya erişimin tamamen kapatılması ile sonuçlanmaktadır.

Abone ve deneme veritabanlarının kullanımında aşağıda yer alan kullanım kurallarına dikkat edilmesi kurumumuz açısından oldukça önem taşımaktadır.

Veritabanı kullanım kuralları,

  • Veritabanlarından, robot ve benzeri yazılımlar kullanılarak, sistematik şekilde, çok sayıda yayının kopyalanması yasaktır.
  • Veritabanının satılması, içeriğinin dağıtılması veya kar amaçlı kullanılması yasaktır.
  • Veritabanlarından elde edilen kitap içi bölümlerin, makalelerin vb tüm bilgi kaynaklarının, veri toplama araçları ya da e-posta listeleri aracılığı ile dağıtılması ve üniversite dışındaki kişi ve kurumlara gönderilmesi yasaktır.
  • Veri tabanlarında yer alan bilgilerin üzerinde değişiklik yapılması ya da bunlardan yararlanılarak benzer çalışmaların yaratılması yasaktır.
  • Sadece kişisel araştırma yapmak ve bilgi ihtiyacını karşılamak amacıyla kullanılabilir.
  • Belirli sayıda basılı veya elektronik kopya alınabilir (tek bir makale, bir kitabın bir bölümü, gibi).

Yukarıda belirtilen kurallara uymayan kullanıcıların hem iç, hemde dışarıdan kullandıkları IP leri ve kullanıcı adı ve şifreleri kullanıma kapatılmaktadır. Ayrıca Lisans anlaşması dışında usulsüz kullanımlar kullanıcıları yasal sorumluluk altına sokacağından kullanıcıların kurallara hasasiyet ile uyması gerekmektedir.