Ana içeriğe atla

SSS

Lütfen 0312 585 00 84 nolu telefondan veya library@tedu.edu.tr adresinden ya da kişisel olarak kütüphane personeli ile iletişime geçiniz.

Ödünç aldığım bir kitap zarar gördü, ne yapmalıyım?

Lütfen 0312 585 0084 nolu telefondan veya library@tedu.edu.tr adresinden ya da kişisel olarak kütüphane personeli ile iletişime geçiniz.

Ödünç aldığım kitabı kaybettim, ne yapmalıyım?

Ödünç alma işlemlerinde kullanıcı yalnızca sahsi olarak işlem yapabilir.

Bir başkasının kartıyla kütüphaneden kaynak alabilir miyim?

Ödünç alınan materyal, sistem tarafından otomatikman hafta sonunu takip eden pazartesi olarak belirlenir. Bu sebeple iade tarihinin hafta sonuna gelmesi gibi bir durum söz konusu değildir.

Ödünç aldığım yayının iade tarihi hafta sonuna geliyor, ne yapmam gerekir?

Kitapların süresini “Kütüphane Hesabım” adresinden online olarak, library@tedu.edu.tr adresine mail atarak, kütüphane personelini arayarak ya da kütüphaneye ödünç bankosuna gelerek uzatabilirsiniz.

Kitabın süresini uzatabiliyor muyum? Nasıl uzatabilirim?

“Kütüphane Hesabım” adresinden, online olarak rezerv edilebilmektedir. Kitabın katalog kaydında, sayfanın üst kısmında yer alan “please hold” butonuna tıklayınız. TEDU kullanıcı adı ve şifrenizi girip, adımları takip ediniz.

Ödünç almak istediğim kitap bir başkası tarafından alınmış. Kitabı nasıl rezerve ederim?

Ödünç alma koşulları için lütfen tıklayınız.

Kaç kitap ödünç alabilirim?

Rezerv materyaller 3 saat süreyle sadece kütüphane içinde ödünç alınabilir. Rezerv koleksiyona ait bir materyalin kütüphane dışına çıkarılması söz konusu değildir.

Rezerv materyallerin kullanımı nasıldır?

Kütüphanelerarası ödünç verme (ILL), TEDÜ Ayşe Ilıcak Kütüphanesi koleksiyonunda yer almayan basılı kitapların, Türkiye’de anlaşmalı üniversite ve araştırma kütüphanelerinden belli bir süre için sağlandığı ücretsiz bir hizmettir. TEDÜ üyeleri bu hizmetten ILL talep formu doldurarak veya ilgili personel ile iletişime geçerek yaralanabilirler. Ayrıntılı bilgi için bkz. doküman sağlama hizmeti.

ILL (Interlibrary Loan) nedir?

Hayır, kütüphaneye gelen son sayı ödünç verilmemektedir.

Dergilerin son sayısını ödünç alabilir miyim?

Kütüphane 5 TL’nin altındaki ceza miktarını tahsil etmez.

Kütüphane ceza miktarım 5 TL ‘nin alında. Ödemem gerekiyor mu?

Ceza tahsilatı için B blok kütüphanemizdeki kütüphane personeliyle iletişime geçmeniz gerekmektedir. B blok kütüphanede dolduracağınız bir tutanak ile mali işler birimine giderek ceza tutarınızı ödemeniz, ardndan size verilen makbuzu B blok kütüphane personeline teslim ederek ceza ödeme işleminizi gerçekleştirmiş olursunuz.

Kütüphane ceza miktarını nasıl ödeyebilirim?

TEDÜ ve TED okulları mezunları kütüphaneyi kullanabilirler.

TED mezunuyum, kütüphaneyi nasıl kullanabilirim?

“Kütüphane Hesabım” adresinden, online olarak ödünç aldığınız kaynakları ve bu kaynakların ne zaman iade etmeniz gerektiğini görebilirsiniz. Ayrıca sistem tarafından iade tarihinden önce ve gününde hatırlatma email aracılığı ile otomatik olarak yapılmaktadır. Lütfen sistemde yer alan iletişim bilgilerinizi güncelleyiniz.

Ödünç aldığım kaynakları ne zaman geri getirmeliyim?

“Call number” kaynağın konu alanını ve kütüphane raflarında bulunduğu yeri ifade eder.

“Call number” nedir?

Aradığınız terimi kütüphane online kataloğundan tarayarak kaynağın kütüphane koleksiyonunda olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Başlık var ve basılı ise, “call number” yazan numarayı alarak rafta yayını bulabilirsiniz. Eğer elektronik bir yayın ise, kayıtta bulunan linke tıklayarak erişebilir, bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için "keşfet".

Kütüphane koleksiyonunda kaynağa nasıl ulaşabilirim?

Evet, kütüphanenin basılı veya elektronik koleksiyonunda bulunan tüm kaynakları katalog kısmında yer alan keşif aracı yardımıyla tarayabilirsiniz.

 

Kütüphane kaynaklarının tümünü, tek ekranda tarayabilir miyim?

D blok kütüphanemiz hafta içi ve hafta sonu 09:00-23:00, B blok kütüphanemiz ise sadece  hafta içi 09:00-18:00 saatleri arasında kullanıma açıktır. Resmi tatil ve kütüphaneye ait bazı özel durumlar halinde çalışma saatleri hakkındaki değişikliği kütüphane web sitesinden haberler/duyurular bölümünden veya sosyal medya kanallarını kullanarak takip edebilirsiniz.

Kütüphanenin çalışma saatleri nedir?

library@tedu.edu.tr adresine mail yoluyla, kütüphaneden herhangi bir personele ise sözlü olarak iletebilirsiniz.

Öneri veya şikayetimi nasıl iletebilirim?

Danışma ve referans biriminden destek alabilirsin.

Bir elektronik kaynağa veri tabanlarında ulaşamıyorum. Ne yapmalıyım?

Kampüs dışından kütüphanenin sağlamış olduğu elektronik kaynaklara erişmek için kampüs dışı erişim bağlantı adımlarını yapmanız gerekemektedir. VPN ve proxy balantısı kullanabileceğiniz bağlantılardandır. Gerekli adımlar için tıklayınız.

Kütüphanenin elektronik kaynaklarına kampüs dışından erişmek için ne yapmalıyım?

Kütüphaneden basılı ve elektronik kaynaklar dışında laptop,hesap makinesi de ödünç alabilirsiniz.

Kütüphane kitap dışında hangi materyalleri sağlar?

D blok ödünç bankosundan öğrenci kimlik kartınız ile 3 saat süreyle bu materyalleri ödünç alabilirsiniz. 

Laptop, hesap makinesi ödünç almak için ne yapmak gerekir?

Hayır yapılamaz. Eğer ödünç verilebilecek laptop veya hesap makinesı yoksa sıra oluşturulmaya başlanır.

Hesap makinesi ve/veya laptop ayırtma işlemi önceden yapılabilir mi?

Grup çalışma odalarını kullanabilmek için öncelikle kullanmak istediğiniz oda için TEDUPortal’dan “study room reservation”a girerek oda rezervasyonu yapmanız gerekir. Bir kişi bir gün içinde maksimum 2 saat oda rezervasyonu yapabilir. Rezervasyon yapan kişinin, rezervasyon saatinde D blok ödünç bankosuna gelerek oda anahtarını alması gerekir. Rezervasyon saatinden 15 dakika geç gelen kullanıcıların oda rezervasyonları iptal olur.

Grup çalışma odalarını nasıl kullanabilirim?

Evet, kütüphaneden kitap isteğinde bulunabilirsiniz. Bunun için öncelikle TEDÜ mensubu olmanız gerekmektedir. Kitap istek anketi için lütfen tıklayınız. Doldurmuş olduğunuz ankette 5 kitap belirtebilmektesiniz. Başvuru anından itibaren ilgili kitaplar kütüphaneye iletilmiş olur. İstemiş olduğunuz kitaplar üniversitemiz ve kütüphanemizin misyon ve vizyonuna uygunluğuna göre değerlendirildikten sonra satın alma işlemleri gerçekleştirilir. İstemiş olduğunuz kitapların kütüphanede yer alıp almadığı bilgisine katalog taraması yaparak erişebilirsiniz.

Kütüphaneden kitap isteğinde bulunabilir miyim?