Ana içeriğe atla

SSS

* 10 Ekim 2022 tarihinde gerçekleşen Bilgi Okuryazarlığı Eğitimi'nin video kaydına buradan erişebilirsiniz.

Ödünç alınan materyalin zarar görmesi veya kaybolması durumunda orijinal kopyası satın alınarak kütüphaneye teslim edilmelidir. Lütfen 0312 585 00 84 nolu telefondan veya library@tedu.edu.tr adresinden ya da kişisel olarak kütüphane personeli ile iletişime geçiniz.

Hayır, ödünç alma işlemlerinde her kullanıcı yalnızca kendisi için işlem yapabilir.

Süre uzatma işlemi yapabilir veya bu işlemin yapılması için library@tedu.edu.tr adresine e-posta gönderebilirsiniz.

Kitapların süresini “Kütüphane Hesabım” adresinden online olarak, library@tedu.edu.tr adresine e-posta gönderek, kütüphane personelini arayarak ya da kütüphaneye ödünç bankosuna gelerek uzatabilirsiniz.

“Kütüphane Hesabım” adresinden, online olarak rezerv edilebilmektedir. Kitabın katalog kaydında, sayfanın üst kısmında yer alan “please hold” butonuna tıklayınız. TEDUPass bilgilerinizi girip ayrıma işlemini yapabilirsiniz.

Ödünç alma koşulları için lütfen tıklayınız.

Rezerv materyaller 3 saat süreyle sadece kütüphane içinde ödünç alınabilir. Rezerv koleksiyona ait bir materyal kütüpahane dışına çıkarılmamalıdır.

Kütüphanelerarası ödünç verme (ILL), TEDÜ Ayşe Ilıcak Kütüphanesi koleksiyonunda yer almayan basılı kitapların, Türkiye’de anlaşmalı üniversite ve araştırma kütüphanelerinden belli bir süre için sağlandığı ücretsiz bir hizmettir. TEDÜ üyeleri bu hizmetten ILL talep formu doldurarak veya ilgili personel ile iletişime geçerek yaralanabilirler. Ayrıntılı bilgi için bkz. doküman sağlama hizmeti.

Evet, alabilirsiniz.

Kütüphane gecikme borcunuzu, kütüphane hesabınızı açarak öğrenebilirsiniz. Ödeme işlemlerini kredi kartı veya banka kartıyla D blok kütüphane bilgi masasından gerçekleştirebilirsiniz.

TEDÜ ve TED okulları mezunları kütüphaneyi kullanabilirler. Mezun öğrencilerimiz, ödünç alma işlemlerine devam etmek istiyorsa mezunlar derneğine üye olmaları gerekmektedir.

Aradığınız terimi kütüphane online kataloğundan tarayarak kaynağın kütüphane koleksiyonunda olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Başlık var ve basılı ise, “call number” yazan numara ile rafta yayını bulabilirsiniz. Eğer elektronik bir yayın ise, kayıtta bulunan linke tıklayarak erişebilir, bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için "keşfet".

Evet, kütüphanenin basılı veya elektronik koleksiyonunda bulunan tüm kaynakları katalog kısmında yer alan keşif aracı yardımıyla tarayabilirsiniz.

D blok kütüphanemiz hafta içi ve hafta sonu 09:00-22:00, B blok kütüphanemiz ise sadece  hafta içi 09:00-18:00 saatleri arasında kullanıma açıktır. Resmi tatil ve kütüphaneye ait bazı özel durumlar halinde çalışma saatleri hakkındaki değişikliği kütüphane web sitesinden haberler/duyurular bölümünden veya sosyal medya kanallarını kullanarak takip edebilirsiniz.

Danışma ve referans biriminden destek alabilirsiniz.

Kütüphaneden basılı ve elektronik kaynaklar dışında laptop, hesap makinesi ve kilitli dolap anahtarı da ödünç alabilirsiniz. 

D ve B blok ödünç bankosundan öğrenci kimlik kartınız ile 3 saat süreyle bu materyalleri ödünç alabilirsiniz.

Hayır yapılamaz. Eğer ödünç verilebilecek laptop veya hesap makinesı yoksa sıra oluşturulmaya başlanır.

Grup çalışma odalarını kullanabilmek için öncelikle kullanmak istediğiniz oda için TEDUPortal’dan “study room reservation”a girerek oda rezervasyonu yapmanız gerekir. Bir kişi bir gün içinde maksimum 2 saat oda rezervasyonu yapabilir. Rezervasyon yapan kişinin, rezervasyon saatinde D blok ödünç bankosuna gelerek oda anahtarını alması gerekir. Rezervasyon saatinden 15 dakika geç gelen kullanıcıların oda rezervasyonları iptal olur.

Evet, kütüphaneden kitap isteğinde bulunabilirsiniz. Bunun için öncelikle TEDÜ mensubu olmanız gerekmektedir. Kitap istek anketi için lütfen tıklayınız. Doldurmuş olduğunuz ankette 5 kitap belirtebilmektesiniz. Başvuru anından itibaren ilgili kitaplar kütüphaneye iletilmiş olur. İstemiş olduğunuz kitaplar üniversitemiz ve kütüphanemizin misyon ve vizyonuna uygunluğuna göre değerlendirildikten sonra satın alma işlemleri gerçekleştirilir. İstemiş olduğunuz kitapların kütüphanede yer alıp almadığı bilgisine katalog taraması yaparak erişebilirsiniz.