SSS

Soru: Ödünç aldığım bir kitap zarar gördü, ne yapmalıyım?

Cevap: Lütfen 0312 585 00 84 nolu telefondan veya library@tedu.edu.tr adresinden ya da kişisel olarak kütüphane personeli ile iletişime geçiniz.

Soru: Ödünç aldığım kitabı kaybettim, ne yapmalıyım?

Cevap: Lütfen 0312 585 0084 nolu telefondan veya library@tedu.edu.tr adresinden ya da kişisel olarak kütüphane personeli ile iletişime geçiniz.

Soru: Bir başkasının kartıyla kütüphaneden kaynak alabilir miyim?

Cevap: Ödünç alma işlemlerinde kullanıcı yalnızca sahsi olarak işlem yapabilir.

Soru: Ödünç aldığım yayının iade tarihi hafta sonuna geliyor, ne yapmam gerekir?

Cevap: Ödünç alınan materyal, sistem tarafından otomatikman hafta sonunu takip eden pazartesi olarak belirlenir. Bu sebeple iade tarihinin hafta sonuna gelmesi gibi bir durum söz konusu değildir.

Soru: Kitabın süresini uzatabiliyor muyum? Nasıl uzatabilirim?

Cevap: Kitapların süresini “Kütüphane Hesabım” adresinden online olarak, library@tedu.edu.tr adresine mail atarak, kütüphane personelini arayarak ya da kütüphaneye ödünç bankosuna gelerek uzatabilirsiniz.

Soru: Ödünç almak istediğim kitap bir başkası tarafından alınmış. Kitabı nasıl rezerve ederim?

Cevap: “Kütüphane Hesabım” adresinden, online olarak rezerv edilebilmektedir. Kitabın katalog kaydında, sayfanın üst kısmında yer alan “please hold” butonuna tıklayınız. TEDU kullanıcı adı ve şifrenizi girip, adımları takip ediniz.

Soru: Kaç kitap ödünç alabilirim?

Cevap: Ödünç alma koşulları için lütfen tıklayınız.

Soru:Rezerv materyallerin kullanımı nasıldır?

Cevap: Rezerv materyaller 3 saat süreyle sadece kütüphane içinde ödünç alınabilir. Rezerv koleksiyona ait bir materyalin kütüphane dışına çıkarılması söz konusu değildir.

Soru : ILL (Interlibrary Loan) nedir?

Cevap: Kütüphanelerarası ödünç verme (ILL), TEDÜ Ayşe Ilıcak Kütüphanesi koleksiyonunda yer almayan basılı kitapların, Türkiye’de anlaşmalı üniversite ve araştırma kütüphanelerinden belli bir süre için sağlandığı ücretsiz bir hizmettir. TEDÜ üyeleri bu hizmetten ILL talep formu doldurarak veya ilgili personel ile iletişime geçerek yaralanabilirler. Ayrıntılı bilgi için bkz. doküman sağlama hizmeti.

Soru: Dergilerin son sayısını ödünç alabilir miyim?

Cevap: Hayır, kütüphaneye gelen son sayı ödünç verilmemektedir.

Soru: Kütüphane ceza miktarım 5 TL ‘nin alında. Ödemem gerekiyor mu?

Cevap: Kütüphane 5 TL’nin altındaki ceza miktarını tahsil etmez.

Soru: Kütüphane ceza miktarını nasıl ödeyebilirim?

Cevap: Ceza tahsilatı için B blok kütüphanemizdeki kütüphane personeliyle iletişime geçmeniz gerekmektedir. B blok kütüphanede dolduracağınız bir tutanak ile mali işler birimine giderek ceza tutarınızı ödemeniz, ardndan size verilen makbuzu B blok kütüphane personeline teslim ederek ceza ödeme işleminizi gerçekleştirmiş olursunuz.

Soru: TED mezunuyum, kütüphaneyi nasıl kullanabilirim?

Cevap: TEDÜ ve TED okulları mezunları kütüphaneyi kullanabilirler.

Soru: Ödünç aldığım kaynakları ne zaman geri getirmeliyim?

Cevap: “Kütüphane Hesabım” adresinden, online olarak ödünç aldığınız kaynakları ve bu kaynakların ne zaman iade etmeniz gerektiğini görebilirsiniz. Ayrıca sistem tarafından iade tarihinden önce ve gününde hatırlatma email ve sms aracılığı ile otomatik olarak yapılmaktadır. Lütfen sistemde yer alan iletişim bilgilerinizi güncelleyiniz.

Soru: “Call number” nedir?

Cevap: “Call number” kaynağın konu alanını ve kütüphane raflarında bulunduğu yeri ifade eder.

Soru: Kütüphane koleksiyonunda kaynağa nasıl ulaşabilirim?

Cevap: Aradığınız terimi kütüphane online kataloğundan tarayarak kaynağın kütüphane koleksiyonunda olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Başlık var ve basılı ise, “call number” yazan numarayı alarak rafta yayını bulabilirsiniz. Eğer elektronik bir yayın ise, kayıtta bulunan linke tıklayarak erişebilir, bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için "keşfet".

Soru: Kütüphane kaynaklarının tümünü, tek ekranda tarayabilir miyim?

Cevap: Evet, kütüphanenin basılı veya elektronik koleksiyonunda bulunan tüm kaynakları katalog kısmında yer alan keşif aracı yardımıyla tarayabilirsiniz.

Soru: Kütüphaneden fotokopi ve çıktı hizmeti konusunda nasıl yararlanabilirim?

Cevap: Kaynakların  %10 ‘unu geçmeyecek şekilde D blok kütüphanemizde yer alan fotokopi makinesi aracılığıyla fotokopi ve çıktı hizmetinden yararlanabilirsiniz. Bunun dışında G blok zemin katta yer alan kırtasiyede fotokopi ve çıktı hizmeti sunmaktadır.

Soru: Fotokopi makinesi nasıl kullanabilirim?

Cevap: G blok zemin kattaki kırtasiyeden ya da D blok ödünç bankosundan 10 TL’ye (5 TL depozito+ 5 TL kullanım hakkı) alacağınız fotokopi makinesi kartıyla çıktı, fotokopi ve A4 kağıt hizmetinden yararlanabilirsiniz. Bakiyeniz bittiği takdirde kırtasiyeden dilediğiniz miktarda yükleme yapabilirsiniz.

Soru: Kütüphanenin çalışma saatleri nedir?

Cevap: D blok kütüphanemiz hafta içi ve hafta sonu 09:00-23:00, B blok kütüphanemiz ise sadece  hafta içi 09:00-18:00 saatleri arasında kullanıma açıktır. Resmi tatil ve kütüphaneye ait bazı özel durumlar halinde çalışma saatleri hakkındaki değişikliği kütüphane web sitesinden haberler/duyurular bölümünden veya sosyal medya kanallarını kullanarak takip edebilirsiniz.

Soru: Öneri veya şikayetimi nasıl iletebilirim?

Cevap: library@tedu.edu.tr adresine mail yoluyla, kütüphaneden herhangi bir personele ise sözlü olarak iletebilirsiniz.

Soru: Bir elektronik kaynağa veri tabanlarında ulaşamıyorum. Ne yapmalıyım?

Cevap: Danışma ve referans biriminden destek alabilirsin.

Soru: Kütüphane dışından elektronik kaynaklara nasıl ulaşabilirim?

Cevap: Kampüs dışında elektronik kaynaklara ulaşabilmeniz için proxy tanımlaması yapmanız gerekmektedir. Proxy ayarları için lütfen tıklayınız.

Soru: Kütüphane kitap dışında hangi materyalleri sağlar?

Cevap: Kütüphaneden basılı ve elektronik kaynaklar dışında laptop, ipad, kulaklık, hesap makinesi de ödünç alabilirsiniz.

Soru: Laptop, ipad, kulaklık, hesap makinesi ödünç almak için ne yapmak gerekir?

Cevap: D blok ödünç bankosundan öğrenci kimlik kartınız ile 3 saat süreyle bu materyalleri ödünç alabilirsiniz. 

Soru:  Hesap makinesi ve/veya laptop ayırtma işlemi önceden yapılabilir mi?

Cevap: Hayır yapılamaz.

Soru: ipad kullanımı hakkında bilgi verir misiniz?

Cevap: ipadler elektronik ders kitapları olarak işlev görür. Ders kitabı olarak kullanılan yeni basım kitapların elektronik halleri ipadlerde yüklüdür ve 3 saatliğine öğrenci kimlik kartı karşılığında ödünç verilir.

Soru: Grup çalışma odalarını nasıl kullanabilirim?

Cevap: Grup çalışma odalarını kullanabilmek için öncelikle kullanmak istediğiniz oda için TEDUPortal’dan “study room reservation”a girerek oda rezervasyonu yapmanız gerekir. Bir kişi maksimum 2 saat oda rezervasyonu yapabilir. Rezervasyon yapan kişinin, rezervasyon saatinde D blok ödünç bankosuna gelerek oda anahtarını alması gerekir. Rezervasyon saatinden 15 dakika geç gelen kullanıcıların oda rezervasyonları iptal olur.

Soru: Kütüphane dışardan kullanıma açık mıdır?

Cevap: Evet, B blok kütüphanemiz çalışma saatleri içerisinde dışardan kullanıcılara da hizmet vermektedir. Kullanıcılar, üniversitemize geldiklerinde girişte yer alan güvenlik bankosunda dışardan kullanıcı formu doldurarak kütüphanemizden yararlanabilirler.

Soru: Dışardan kullanıcılar kütüphanenin hangi hizmetlerinden faydalanabilir?

Cevap: Dışardan kullanıcılar kütüphanenin çalışma olanaklarından, internet hizmetinden ve kütüphane dışına çıkarmamak koşuluyla kütüphane kaynaklarından faydalanabilirler.

Soru: Dışardan kullanıcılar internet hizmetinden nasıl yararlanır?

Cevap: Kendi cihazları üzerinden 24 saat geçerliliği olan internet şifresi edinerek, wi-fi üzerinden internet erişimi sağlayabilirler. Detaylı bilgi için lütfen kütüphane personeliyle iletişime geçin.

Soru: Kütüphaneden kitap isteğinde bulunabilir miyim?

Cevap: Evet, kütüphaneden kitap isteğinde bulunabilirsiniz. Bunun için öncelikle TEDÜ çatısı altında bulunmanız gerekir. Kitap istek formu için lütfen tıklayınız. Doldurduğunuz formu library@tedu.edu.tr adresine göndermeniz gerekmektedir. İstemiş olduğunuz kitaplar üniversitemiz ve kütüphanemizin misyon ve vizyonuna uygunluğuna göre değerlendirildikten sonra satın alma işlemleri gerçekleştirilir. İstemiş olduğunuz kitapların kütüphanede yer alıp almadığı bilgisine katalog taraması yaparak erişebilirsiniz.