Kampüs Dışı Erişim

 

MAC cihazların elektronik veritabanları erişimi proxy tanımlaması için tıklayınız.

Diğer cihazların elektronik veritabanları erişimi için proxy tanımlaması aşağıdaki gibidir

Üniversitemizin abone olduğu elektronik veritabanlarına erişim için Proxy (Vekil Sunucu) devreye alınmıştır.

Proxy ayarları için aşağıda verilen örnekte IE - Internet Explorer tarayıcı üzerinden gidilmiş olup yapılan ayarlar bilgisayarınızdaki tüm tarayıcılarınız için geçerli olmaktadır.

IE tarayıcınızda Settings/Ayarlar > Internet Options/Internet Seçenekleri menüsüne girilir.

 

Açılan ekranda Connections/Bağlantılar sekmesine tıklanır. LAN Settings/Yerel Ağ Ayarları butonuna tıklanır.

Use Proxy Server/Vekil Sunucu kullan seçeneğine tıklanır ve aşağıda gösterilen adres alanına "proxy.tedu.edu.tr" ve port alanına "9090" yazılır.

OK/Tamam tuşları ile ekranlardan çıkılır.

Ayarların geçerli olması için açık olan tüm tarayıcılarınızdan (IE, Chrome, Firefox) çıkarak tarayıcılarınızın yeniden başlatılması gerekmektedir.

Tarayıcınız tekrar açıldıktan sonra sizden kullanıcı adı ve şifre bilgilerinizi girmeniz istenecektir (TEDÜ tarafından sizlere sağlanan bilgisayarlarda bilgisayara giriş sırasında TEDUPass kullanıcı adı ve şifrenizi girdiğiniz için tarayıcınızı yeniden başlattığınızda yeniden kullanıcı adı ve şifre girmenize gerek olmamaktadır). Bu bilgiler TEDU tarafından sizlere verilmiş olan TEDUPass (E-mailleriniz için de kullanılan) kullanıcı adı (Önüne "TEDU\" bilgisi girilmesi gerekiyor) ve şifredir.

 

Not 1 : İlgili ayarlar bir tarayıcıda yapıldığında tüm tarayıcılarda geçerli olmaktadır.

Not 2 : Kampüs içerisinde Üniversite yerel ağına bağlı olduğunuz durumlarda proxy ayarlarına ihtiyaç duymadan elektronik veritabanlarına erişim sağlanmaktadır.
Tanımlamalar ile ilgili kullanıcı dokümantasyonuna https://portal.tedu.edu.tr:443/wiki/docs/DOC-1220 bağlantısından da erişim sağlayabilirsiniz.